21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaMICROSOFT AZUREScale Azure Website

Scale Azure Website

Azure web sitenizi ölçeklendirme ile ilgili bu yazımda detaylarda bahsedeceğim, Azure platformunda barınan Web sitelerinin sunduğu hizmetler, Web sitesinin Hosting Planına göre değişir. Bu hizmetler, domain adı yönetimi, sertifika yönetimi, yedekleme & geri yükleme vs. olabilir.Bir web sitesinin barındığı Sanal makinanın da belirli kapasiteleri mevcuttur. İhtiyaca göre bu kapasiteler artırılabilir. Azure platformunda barınan her Web sitesi için hosting planı ve donanım profili ayrıca ücretlendirilir.
Bir Web Sitesinin dört farklı hosting planı vardır. Bunlar Free, Shared, Basic ve Standard mode’larıdır.
Bu hosting plan mode’ları hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/web-sites-scale/ bağlantısına bakılabilir.
Mevcut bir web sitesinin hosting planı, alınmak istenen hizmetle örtüşmediği durumlarda ilgili hizmet, gerekli plan bilgisini de verecektir.


Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere yedekleme hizmetinden faydalanmak için Standard mode gereklidir.

Bir web sitesinin hosting planını değiştirmek için azure web yönetim panelinden web sites bölümüne geçilir ve ilgili web sitesi seçilerek alt menüye erişilir.

Burada bulunan Scale tabına geçilir ve Web hosting plan mode sekmesinden istenilen mode seçilir.


Aynı sayfadan, istenildiği takdirde sunucu kapasitesi de belirlenebilir. Bunun için Capacity sekmesinden, mevcut kapasite şablonlarından biri seçilerek web sitesinin barındığı sanal makine kapasitesi artırılabilir.


Yine aynı sayfadan, belirlenen ölçek için zamanlama tanımlanabilir. Böylece zamanlanmış tarihlerde geçerli olacak şekilde farklı sayıda instance çalışmasına olanak tanınır.

Web sitesinin hosting planı değiştiğinde ek hizmetler de kullanılabilir hâle gelecektir. Önceki örneğe tekrar bakıldığında artık yedekleme hizmetinin kullanılabilir olduğu görülecektir.

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar