20 Haziran 2024 Perşembe
Ana SayfaMICROSOFT AZUREVMware vSphere Essentials Lisanslama Tipleri

VMware vSphere Essentials Lisanslama Tipleri

Merhaba,

VMware vSphere lisansları ile ilgili bir bilgi açıklayacağım. Küçük ve orta ölçekli şirketlerde genelde lisans satın alınmasında ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda 2 tip lisanslama mevcut.

vSphere Essentials 2 farklı lisansa ayrılır. Bunlar;

  • vSphere Essentials Kit
  • vSphere Essentials Plus Kit

vSphere Essentials ve Essentials Plus sanallaştırmaya ilk adım lisanslama tipleri diyebiliriz. 3 veya daha az ESXi host’unuz bulunuyor ise ve oluşturacağınız VM sayısı düşük ise bu lisanları tercih edebilirsiniz.

Her iki lisansıda tercih etmeniz durumunda sanallaştırma yapabilir ve vCenter Server sayesinde merkezi bir yönetim sağlayabilirsiniz.

vSphere Essentials tercih ederseniz sadece lisanslı bir şekilde sanallaştırma yapmış olursunuz ancak VMware’in en önemli özelliklerinden olan ve iş sürekliliği sağlayan vSphere HA, vSphere Replication, vMotion vs vs gibi özelliklerden faydalanamazsınız. Bundan dolayı bu lisans çok fazla tercih edilmiyor.

vSphere Essentials Plus ise Essentials ‘a göre daha fazla özellik sunar. vSphere Essentials Plus tercih etmeniz durumunda vSphere HA (Bir ESXi host’un down duruma gelmesi durumunda virtual machine’lerin cluster’da bulunan diğer ESXi host’lar üzerinde power on olma işlemi), vSphere vMotion (Virtual machine’lerin cluster’da bulunan farklı bir ESXi host’a migrate edilmesi), gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca virtual machine’lerinizi Disaster veya FKM gibi yerlere replikasyon yapmak isterseniz vSphere Replication sayesinde virtual machine’lerinizi farklı bir lokasyona replikasyon yapabilirsiniz.

vSphere Essentials ve vSphere Essentials Plus 6 CPU’ya kadar lisanslanır ve buna ek olarak olarak 1 instance vCenter Server lisansı vardır. Eğer ortamınızda 6 fiziksel CPU’dan fazla CPU var ise daha farklı bir lisans tercih etmeniz gerekir. Lisanslama fiziksel ESXi host’un üzerinde bulunan fiziksel CPU sayısına göre yapılır. Lisanslar süresizdir yani never expire olarak kullanabilirsiniz ancak yapmış olduğunuz anlaşmaya göre support anlaşmanız 1 sene sonra bitecektir. Eğer support almak isterseniz yenilemeniz gerekmektedir.

Detaylar için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://store.vmware.com/store?Action=cat&Locale=en_IE&SiteID=vmwde&ThemeID=29219600&categoryID=66680900&src=eBIZ_StoreHome_Featured_Essentials_EU

Umarım faydalı olmuştur.

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar