22 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaVMWAREEsxi Log Export Yöntemleri

Esxi Log Export Yöntemleri

Merhaba,

ESXi Support Bundle Nasıl Oluşturulur? isimli bu yazımda sizlerin sürekli ihtiyaç duyabileceğiniz bir şey olan log toplama konusunda detaylı bilgi vereceğim.

ESXi Support Bundle loglarına zaman zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir sorun yaşayıp vendor’a support case’i açtığınızda direk sizden loglar istenecektir. Böyle bir durumda ESXi üzerinden logları nasıl alabilirsiniz onun detaylarından bahsedeceğim.

Öncelikle ESXi üzerinden log almanın 3 farklı yolu bulunuyor. Eğer bir vCenter Server kullanıyorsanız ve ESXi buraya ekli durumda ise, vCenter Server üzerinden logları alabilirsiniz. Eğer Standalone bir ESXi Server kullanıyorsanız yine logları toplayabilirsiniz.

Son olarak ise SSH üzerinden ufak bir komut ile logları alabilirsiniz. Ben bu yazımda 3 farklı yöntemide size anlatacağım.

Standalone ESXi üzerinden Loglar nasıl alınır ?

Eğer ortamınızda bir vCenter Server yok ise veya olduğu halde yinede ESXi’a root ile bağlanıp logları almak isteyebilirsiniz.

ESXi’a root ile bağlandıktan sonra Actions > Generate support bundle butonuna basarak ESXi’in loglarını alabilirsiniz.

SSH üzerinden ESXi logları nasıl alınır ?


vm-support

Bu komutu çalıştırdıktan bir süre sonra loglar toplanmaya başlayacaktır. İşlemin sonunda logların download edileceği path karşınıza gelecektir. Daha sonra isterseniz WinSCP ile ESXi’a bağlanıp support log’unu download edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

 

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar