12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaVMWAREVMware PowerCLI 11.5 Yenilikleri

VMware PowerCLI 11.5 Yenilikleri

Merhaba,

PowerCLI yeni sürümü 11.5.0 20’den fazla geliştirilen özellik ile duyuruldu., Horizon 7.10.0 desteği ve çok daha fazlası ile birlikte aşağıdaki yeni özellikler geldi.

PowerCLI 11.5.0 gelen güncellemeler;

Güncellemelerin bazılarına göz atalım;

Content Library Management Update

Content Library’nin özellikleri ve yetenekleri, VSphere Automation (REST) ​​API’sinin sunduğu ilk hizmetlerden biriydi ve sürekli bir geliştirildi. Son güncelleme, content için uzun zamandır beklenen bir geliştirme olarak karşımızda. PowerCLI, sekiz yeni cmdlet ile Content Library yönetimini geliştiriyor!

Content Library yönetimi için yeni cmdlet’ler aşağıdaki gibidir:Ekran görüntüsünde Content Library içerik görüntülemesinin kısa özetini görmekteyiz

vCenter Alarm Management Update

VCenter alarm yönetmek için mevcut olan bir dizi alarm tabanlı cmdlet vardı.  PowerCLI 11.5, alarm tanımlarını yönetmenize, alarm tetikleyicileri oluşturmanıza ve mevcut olay türleri ve metrikleri hakkında bilgi almanıza yardımcı olmak için 6 yeni cmdlet ve 3 güncellenmiş cmdlet eklenmiş.

Bu yeni cmdlet’ler aşağıdaki gibidir:


Güncellenen cmdlet’ler aşağıdaki gibidir:Yeni cmdlet’leri çalışırken yeni bir vCenter alarm tanımı ekran görüntüsü

VMware Cloud on AWS Module Update

VMware Cloud’u AWS’de (VMC) yönetmek için kullanılan modül, PowerCLI’nin en yeni modüllerinden biridir. Başlangıçta, doğrudan mevcut VMC API’leri ile etkileşime giren düşük seviyeli bir modül olarak piyasaya sürüldü. PowerCLI 11.5’ten itibaren, VMC modülü yönetim sürecini kolaylaştırmak için sekiz yeni cmdlet’i getirildi. SDDC’lerimiz hakkında kolayca üst düzey bilgileri almak için bir cmdlet var. Bir SDDC’yi daha önce aldığı 20+ satırdan aşağıya tek bir komutta deploy edebiliriz. AWS bağlantılı hesaplarımız hakkında bilgi alma sürecini kolaylaştırmak için cmdlet’ler de mevcut hale getirilmiş.

Yeni cmdlet’ler aşağıdaki gibidir:SDDC’yi, iki satıra kadar deploy etmek ve görüntülemek için tüm bu kod satırlarını nasıl compress edileceğine örnek görüntüsü verilmiştir.

VMware Core Module Update

Core modülü, VSphere ortamlarında tags kullanımı, yönetimini daha iyi performans gösterme imkânlarının artmaya devam ediyor. Önceden, PowerCLI 11.3’ten itibaren birçok işlem gerçekleştirme yeteneği eklendi. Bunlara örnek,Get-TagCmdlet ,Tagparametre Get-VMhem ve Get/Remove-TagAssignment.

Deploying template, VM’nin portgroup yapılandırma yeteneği, New-VM kullanıldığında NetworkName veya Portgroup parametrelerinin kullanımıyla eklenmiştir. VSphere 6.7’den itibaren, vSphere nesnelerinin yeni bir özelliği oldu CreateDate. PowerCLI 11.5’ten itibaren, VirtualMachine .Net nesnesinin artık bir CreateDate.bulunuyor.


Not: Yalnızca vSphere 6.7 ortamları ve daha yenileri bu özelliği desteklemektedir.

Kaynak: https://blogs.vmware.com/PowerCLI/2019/10/new-release-powercli-11-5-0.htm

 

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar