20 Haziran 2024 Perşembe
Ana SayfaVMWAREVMware Teknolojik Terimleri

VMware Teknolojik Terimleri

Merhaba Arkadaşlar,

Sanallaştırma teknolojileri sistemlerimizin devamlılığı açısından gerekli olan ve kullanılan teknolojik özelliklerdir.

Vcenter sistemimizin devamlılığı için aşağıdaki bazı terimler;

  • vMotion
  • High Availability (HA)
  • DRS (Distributed Resource Scheduler)
  • DPM (Distributed Power Management)
  • Storage vMotion
  • Storage DRS
  • Fault Tolarence (FT)

 vMotion :
VMware vSphere ESXI üzerinden aktif durumda olan sanal makineleri bir fiziksel host’dan diğer bir fiziksel host’a kesinti olmadan taşınmasını sağlayan teknolojidir. Maksimum donanım kullanımı, esneklik ve kullanılabilirlik açısından hızlı ve güvenli bir özelliktir. Kullanmakta olduğunuz sanal sunucunun on/off durumuna bakmadığı gibi VMware’in en önemli servisidir. Örneğin programlanmış kesinti süresi olmadan donanım bakımlarını gerçekleştirmenizi sağlar.

Peki Vmotion nasıl çalışır ? İlk olarak sanal makinenin tüm durumunu fiber channel, ISCSI, Storage Area gibi paylaşılan storage alanlarını kontrol eder. Bu işlemin amacı Cluster’da bulunan ilgili host’ların (VMFS) dosyalarına aynı anda erişmesi gerektiği için kontrol etmektedir. Ikinci işlem aktif bellek kontrolü yapar ve ilgili sanal makineyi taşıma öncesi checklist yapmış olur . Sanal makinenin kaynak ESX sunucundan hedef ESX sunucuna geçiş yapmasını sağlamaktadır. Sonuç sıfır kesinti ve sorunsuz geçiş olması için yapılan kontrollerdir.


2. HA (Hight Availability) : Yüksek erişebilirlik şirket ortamınızda yaşanan Sistem arızası, Elektrik kesintisi gibi problemleri en aza indirmek için ilgili host üzerindeki Sanal Sunucuları diğer Host sunuculara yeniden başlatarak taşıyan önemli bir özelliktir. vSphere HA Servisi Cluster içerisindeki sanal makinelerin Erişim problemi olup olmadığını kontrol eder. Problem olduğunu tespit ettiğinde, Bu sanal sunucuları Cluster içerisindeki kararlı bir şekilde çalışan alternatif diğer hostlara Restart ederek taşır.HA servisi tüm sunucuları sürekli olarak izler ve sunucu arızalarını tespit eder. Resource pool’da bulunan host’lar HA Servisi ile sürekli olarak heartbeat ile anlık iletişimi test eder burada network, donanım arızası v.s gibi problemlerde, diğer sunuculardaki tüm etkilenen sanal makinelerin yeniden başlatma sürecini başlatır.


3. DRS (Distributed Resource Scheduler) : DRS’nin temel amacı, Cluster içerisindeki Hostlar arasında Yük dengelemesi yapmaktadır. Başka bir deyişle, DRS, sanal makinelerinizi mutlu tutmaya çalışır. Zaman zaman sanal makinelerin iş yükleri değişebilir anlık peak yapabilir ve kaynaklar %100 yakın değerlerde gidebilir. DRS, varsayılan olarak her beş dakikada bir Cluster denge durumunu düzenli olarak kontrol eder ve sorun var ise Host üzerinde bulunan Sanal makineleri diğer müsait Host’lara dağıtır bu işlemi otomatik olarak yapar. Bu işlemi yaparken vMotion kullanarak VM’yi Host’a taşır. Bu şekilde DRS, Cluster’da her sanal makinenin ihtiyaç duyduğu kaynakları (bellek ve CPU gibi) almasını sağlar. Ek bilgi DRS Özelliği için Kurallar oluşturulabilir ve Bu kurallara istemiş olduğunuz ilgili Hostlar tanımlanabilir.


4. DPM (Distributed Power Management ) : DPM, güç tasarrufu yapmaya yardımcı olan bir DRS eklentisidir. (böylece daha yeşil olabiliriz İşlemci veya bellek kaynağı kullanımı azaldığında veya arttığında ESX ana bilgisayarlarının kapatılmasını veya açılmasını önerir. Yoğunluğu az olan Host üzerindeki Sanal Makineler Diğer hostlar üzerine taşınır ve Elektrik Tasarrufu Sağlanmış olur.


5. Storage vMotion : vCenter ortamınızda çalışan bir sanal makinenin storage vMotion özelliği sayesinde datastore’lar arası taşınabilmesine sağlayan teknolojidir. Genellikle disk performansını arttırmak için kullanılır. Herhangi bir hizmet kesintisi yaşanmamaktadır. Bu taşıma işlemi Veri bütünlüğü korunarak Gerçekleşmektedir.Herhangi bir hizmet kesintisi yaşanmamaktadır. Örneğin Storage Ekibi ilgili datastore Lun’u sizden geri almak istiyor ve bu Lun üzerinde sanal makineler var bu durumda da storage vmotion kullanmak zorundayız.


6. Storage DRS: Ortamınızdaki Sanal Sunucuların bulunduğu Datastore’ların,, Performans veya Bottleneck olup olmadığını yoğunluk değerlerini izlenerek içerisindeki Sanal Sunucuların Az yoğunlukta olan diğer datastorelar üzerine otomatik olarak taşınmasını sağlayan özelliktir.


7. Fault Tolerance (FT) : Görev açısından kritik sanal makinelerin çoğu için vSphere Fault Tolerance (FT) kullanabilirsiniz. Bu özellik HA özelliği ile karıştırılmaktadır. Aynı özellikler değildir. Anomali durumlarda devreye girerek VM’lerinizi daha güvenli ve hızlı bir şekilde diğer hostlarda açılmasını sağlar. Örneğin Fiziksel Host Down olduğu durumlarda bu özellik kullanılır.


Umarım Faydalı Olmuştur.

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar