13 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaMICROSOFT AZUREWindows Azure Attach and Detach VHD

Windows Azure Attach and Detach VHD

Windows Azure Attach and Detach VHD

Bugün sizlere azure üzerinde disk ekleme ve çıkarma işlemlerinden bahsedeceğim. Windows Azure platformunda çalışan sanal makinalara ek vhd diskler eklenebilir veya çıkarılabilir. Windows azure vmdk ve vhdx gibi disk formatlarını desteklememektedir. Bir vhd diskin eklenmesi ile birlikte işletim sisteminde bir disk sürücüsü olarak atanabilir. Eklenen vhd diskin D: harfi olarak tanımlanmaması gerekir. D: harfi geçici diskler için kullanılmaktadır ve sistemin kapatılmasıyla birlikte kaybolmaktadır.

Yeni bir vhd eklemek için aşağıdaki adımlar takip edilir.

Sırasıyla Virtual Machine / Attach / Attach empty disk yolu takip edilir. Açılan menüdeki ilgili bilgiler doldurulur.

İşlemden sonra Disks tabında ilgili sanal makinaya diskin eklendiği görülür.

Diski çıkarmak için benzer şekilde Virtual Machine / Detach Disk adımları takip edilir. Eklenmiş diskin id’si seçilip onaylanır.

İşlemden sonra disk sanal makinadan ayrılmış olur fakat disk silinmez. Silmek için Disks tabından ilgili diskin seçilmesi ve Delete / Delete the associated VHD seçimi ile diskin silinmesi sağlanabilir.

Bu kısımdada temporary disk yani geçici disk görünmektedir

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar