21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaVEEAMONEVeeam ONE Reports for VMware

Veeam ONE Reports for VMware

Merhaba Arkadaşlar,

VMware ve Disaster Site altyapısı planlanması ile ilgili projelerde kullandığım, VMware için en iyi 5 Veeam ONE Raporu sizlerle paylaşmak istedim. Veeam ONE, Veeam Backup & Replication altyapısı, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V ortamlarını raporlamak için tasarlanmıştır. Veeam ONE arayüzünden direk olarak görebileceğiniz raporlara erişim sağlarken Veeam ONE Reporter’da hazır template’lerin olduğu yada sizin kendi ortamınız için Custom raporlar hazırlayabilirsiniz.

Bu hazır raporların içersinden sık kullandığım raporları seçtim, Bunlar genellikle altyapı değerlendirmelerinde yada Veeam Backup & Replication altyapısını uygulama veya değiştirmeye yönelik hazırlıklarlarda kullanıyorum.

Sık Kullanılan Veeam ONE Raporları

  1. VM Change Rate Estimation Report
  2. VM Configuration Assessment Report
  3. Orphaned VM Snapshots Report
  4. Active Snapshots Report
  5. Datastore Capacity Report
  6. Infrastructure Overview Report

VM Change Rate Estimation Report

VM Change Rate Estimation Raporu Virtual Machine’lerin değişim oranları gösteren detaylı bir rapordur. Günlük, Haftalık, Aylık yada sizin belirlediğiniz bir tarih aralığında VM Change Rate Estimation değerlerini göstermektedir. Bu rapor, sanal makinelerin yazma hızına göre sanal diskler için değiştirilen blokların sayısını (GB cinsinden) yapay zeka kullanarak size rapor halinde sunuyor.

Örnek Aylık bir rapor 1 ay boyunca üretilen verileri işleyerek VM Change Rate Estimation raporu ile backup alanınızı ve Disaster Site planlarınızdaki ihtiyaçlarınızı belirlemede yardımcı olacaktır. Ek olarak rapor üzerinden örnek bir Sanal Makineyi seçtiğinizde o sanal makinenin detaylı raporuna ulaşmaktasınız. Oluşturduğum bir rapordan bazı örnekler.

VM Configuration Assessment Report

VM Configuration Assessment raporu bana göre Veeam ONE ilk kurulduğunda çalıştırılması gereken rapordur. Sebebi ortam hakkında güzel bilgiler vermektedir. Çalıştığınız şirkette storage,Backup, Disaster Site senaryolarını siz yönetmiyorsanız böyle bir rapora ihtiyacınız var demektir. VM Configuration Assessment Raporu VMware ortamınızdaki sanal makinelerin Veeam ile yedekleme yada replikasyona “hazır olup olmadığı” hakkında bana bilgi vermektedir.

VMware Tools bilgisini, RDM Disk bilgisini raporda sunmaktadır. Sonuç olarak bu rapor,Veeam Backup & Replication altyapısını uygulamadan önce hızlı bir şekilde potansiyel datanızı analiz ederek size aşağıdaki gibi rapor olarak sunmaktadır. Not : Fiziksel RDM diskleriniz var ise Veeam Backup & Replication ile yedekleyemez ve Replikasyon yapamazsınız.
Orphaned VM Snapshots Report

VMware altyapısı ve Datastore planlanması söz konusu olduğunda, Orphaned VM Snapshot raporu çok iyi bir çıktı. Bu bilgiyi Storage ekipleri göremediği gibi sizden hazırlamanızı bekleyeceklerdir.Bu rapor çıktısı Datastore’larda bulunan datalardır fakat VMware Snapshot Manager’da görünmeyen sanal makine snapshot’ları ancak analiz edildiğinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yüzlerce ESX sunucusuna sahip büyük altyapıları yönetiyorsanız bu rapor biçilmiş kaftan benim görüşümde. Datastore’larınızda bu gereksiz dosyaları tutmanın bir manası olmadığı gibi temizleme işleminden sonra ciddi disk kazanımları ortaya çıkmaktadır. Datastore’da boşa harcanan alanını gösterir.

Active Snapshots Report

Active Snapshot Report adından anlaşılacağı üzere VMware ortamınızda tüm sanal makinelerin snapshot bilgisini sizlere vermektedir. Ayrıntılar tablosunda, Snapshot’un oluştuğu Sanal makine,Host bilgisi, Datastore’daki Path tarih,saat ve boyut ile ilgili birçok bilgiyi bulabilirsiniz. VMware snapshot’ları maximum 3 günden daha uzun süre tutulmamalıdır. Veeam Backup veya Replication operasyonunuzu yönetecekseniz snapshot olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. VMware KB here: Best practices for using snapshots in the vSphere environment.

Datastore Capacity Report

Datasstore Capacity Raporu tüm sanal makinelerin bulunduğu Datastore’daki Lun’lar ve Datastore’daki durumunuz hakkında bilgi vermektedir. Datastore Capacity Report, Datastore’daki boş ve kullanılan alanlar, boş Disk alanlarını göstermektedir. Virtual ve Logical diskler hakkında bilgi verir. Ben bu raporu genellikle virtual disk ile logical disk arasındaki farkı görmek için kullanıyorum.


Infrastructure Overview Report

Bu rapor, tüm VMware vSphere envanteri hakkında size bilgi verir. Ortamdaki tüm vCenter sunucularını, Cluster,Host sunucular, VM’leri, Datastore’ları detaylı görebilirsiniz. Ayrıca tüm sanal altyapının VM power state durumu, VMware Tools Status ve Business View gruplarınız ile ilgili birçok grafik bulunmaktadır.

Umarım Faydalı Olmuştur

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar