12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaVMWAREVMware ESXI Host’tun Konsoluna Putty ile Erişmek

VMware ESXI Host’tun Konsoluna Putty ile Erişmek

Merhaba Arkadaşlar,

Yönetilen alt yapı hizmetlerinde zaman zaman her sunucuya erişimimi olmuyor veya sunucular uzak lokasyonda olabiliyor. Günümüzde ILO yada IDRAC gibi erişim yazılımları ile bağlanamadığımız durumlar olabiliyor. Bu gibi erişim sağlamamız gereken sunucularda sunucunun bulunduğu ortama gitmemiz gerekiyor bana göre zaman kaybından başka bir şey değil. Buna bir çözüm ilgili Host‘tun SSH servisini açarak SSH üzerinden konsol erişimi sağlayabilirsiniz.

Adımlardan bahsetmek gerekirse öncelikle hangi Host‘ta erişim sağlamak istiyorsanız vCenter platformu üzerinde ilgili Host‘ gidelim.

Burada Configure sekmesine gidelim. SSH servisini açmak için Services sekmesine girip SSH servisini Start etmemiz gerekmektedir.

Start olan SSH servisini gördükten sonra artık Putty yada kullandığınız farklı bir yazılım ile ilgili host erişim sağlayabiliriz.

Putty’ye ilgili Host bilgisini yazdıktan sonra erişim sağlayalım

Esxi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapalım.

Giriş yaptıktan sonra “dcui” komutunu girmek olacaktır. “dcui” komutunu enter’a bastıktan sonra artık karşımıza sunucunun konsol erişim arayüzü gelecektir.

Buradan root ile giriş yaparak istediğimiz işlemi yapabiliriz

Umarım Faydalı Olmuştur

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar