21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaVEEAMONEVeeam ONE 9.5 Update 3a Kurulum

Veeam ONE 9.5 Update 3a Kurulum

Veeam ONE, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V sanal ortamlarınuzu Monitor etme aracıdır, Raporlama ve Capacity Planning ( Kapasite Planlama ) özellikleri mevcuttur.Raporlama diyince aslında sıkıldığımız okumadığımız ve analizlerini tam yapmadığımız konular geliyor aklıma fakat Veeam one tarafı gerçekten farklıymış bende yeni deneme fırsatı buldum ve güzel raporlar çıkardığını gördüm, ürün gerçekten hakkını veriyor Vmware yada Hyper-V ortamınızı izleyebilir ve öncesinde istediğiniz raporları alabiliyorsunuz. 7/24 gerçek zamanlı izleme Veeam ONE, yedekleme ve sanal altyapılarınızı gerçek zamanlı, aracısız ve katılımsız olarak 7/24 izlemenizi sağlar. Uygulamalar ve kullanıcılar olumsuz bir şekilde etkilenmeden önce, sorunlar hakkında sizi bilgi verebiliyor.

 • Fiziksel sunucular ve uç noktalar için ajan izleme ve raporlama
 • Yedekleme uyumluluk raporu
 • Sanal altyapılar ve yedekleme altyapıları için ücretlendirme ve faturalandırma yetenekleri
 • Kurumlar için gelişmiş dağıtım senaryoları
 • Microsoft Hyper-V 2016 desteği
 • Ek yedek raporlama paketi özelleştirmeleri

  Ve çok daha fazlası:

 • Microsoft Hyper-V için performans ve yapılandırma değerlendirmesi
 • Microsoft Hyper-V için kapasite planlaması
 • Gelişmiş çok kiracılı izleme ve raporlama
 • Büyük boyutlu/küçük boyutlu sanal makineler ve boştaki (zombi) sanal makineler için raporlama

https://www.veeam.com/tr/one-vmware-hyper-v-monitoring-reporting.html


Veeam ONE 9.5 Server iso dosyasını çalıştırdığımızda karşımıza gelen Veeam ONE 9.5 Server Wizard ekranında Install diyoruz.

License Agreement ekrani geliyor karşımıza I accept the terms in the license agreement seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

System Configuration Check ekraninda Veeam ONE 9.5 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurularak yapılandırmadığı için Failed olarak görüyoruz.

System Configuration Check ekraninda Veeam ONE 9.5 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulması için Install diyoruz. Ve passed olduğunu gördükten sonra next diyerek devam ediyoruz

Installation Path ekranında Veeam ONE 9.5 kurulumu için disk üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra Veeam ONE 9.5 kurulumunun hangi dizin altına kurulacağını görüyoruz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Instance ekraninda Veeam ONE için gerekli olan SQL Server Database yapılandırmasını yapılandırdığımız ekrandır. Install new instance of SQL Server (SRV11) seçeneği ile SQL Server Express Edition kuruyor bu seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Connection Information ekranında Reporter ve Business View  servislerinin kullanacağı portlari görüyoruz.  Next diyerek devam ediyoruz.

Performance Data Caching ekranında Performance cache folder görüyoruz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Infrastructure Type ekranında Veeam ONE 9.5 kurulumundan sonra hangi ortamı izleyeceğini yapılandırabilirsiniz. VMware vCenter Server ile VMware ortamlari için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz. Microsoft Hyper-V Host,Failover Cluster or SCVMM server ile ortamımızdaki Hyper-V Host Server, Hyper-V Failover Cluster yapısını ve SCVMMM server ile yönetilen Hyper-V ve Failover Cluster ortamlarını yapılandırabilirsiniz. Skip virtual infrastructure configuration ile herhangi bir yapılandırma yapmadan kurulumu devam edebilirsiniz.

Data Collection Mode ekranında kontrol edilecek olan Hyper-V Hostu, Failover Cluster ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısına göre bir yapılandırma yapabilirsiniz. Typical olarak standart bir yapılandırma yapabilirsiniz. Advanced Scalability ile özelleştirilmiş bir yapılandırma yapabilirsiniz. Gerekli yapılandırmayı yaptiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekraninda Veeam ONE 9.5 kurulumu için yapılandırma özetini görüyoruz. Install diyerek Veeam ONE 9.5 kurulumu başlatıyoruz.

Completing Veeam ONE 9.5 Setup Wizard ekranında Veeam ONE 9.5 kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finishdiyerek wizard ekranını kapatıyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Veeam ONE Business View konsolu açıyoruz.

Credentials ekraninda User name ve Password bilgilerini yazıyoruz

Not: Arkadaşlar burada eklemek istediğim eğer SCVMM konsolunu Veeam One arayüzüne bağlayıp Hyper-V ortamınızı monitor etmek istiyorsanız, Veeam sunucu üzerine VMM Console kurmanız gerekmektedir.

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar