14 Nisan 2024 Pazar
Ana SayfaMICROSOFT AZUREAzure PowerShell Başlangıç Adımları

Azure PowerShell Başlangıç Adımları

Azure başlangıcı için neler yapıldığını bu kısımda açıklayacağım Azure yönetimin gerçekleştirilebileceği en güçlü arayüz Poweshell komut satırıdır. Powershell mimarisinin üzerine azure yönetim fonksiyonlarının yüklenmesi ile hazırlanmıştır. http://azure.microsoft.com/en-us/downloads/ adresinden Web Platform Install aracı indirilerek kurulumu gerçekleştirilir.

Web Platform Install sihirbazı çalıştırıldığında Powershell komut satırı indirilebilecek duruma gelir.

Kurulum gerçekleştikten sonra Azure hesabı ile bağlantı kurulması gerekmektedir. Bunun için Azure powershell komut satırı açılır ve aşağıdaki komut girilir.Burada 2 tane yöntem var add-azureaccount seçeneği 1.yöntem 2.yöntem ise get-azurepublishsettingsfile her ikiside connection sağlayacaktır

Bilmeniz gereken 2.yöntem certificate base authentication yapmaktadır.

Get-AzurePublishSettingsFile

Komutun onaylanmasından hemen sonra Azure Subscription dosyasının indirilebileceği bir web sayfası açılır. Eğer Azure platformuna login olunmamışsa login olunması için ilgili sayfa daha önce açılacaktır.

İndirilen subscription dosyası aşağıdaki komutla import edilir ve Azure platformunun yöneminine başlanabilir.

“<DirveLetter>:\FilePath\<SubscriptionFileName>”

Azure subscription’ı görüntülemek için aşağıdaki komut girilebilir.

Get-AzureSubscription


Azure platformunu yönetmek için birçok komut satırı fonksiyonu bulunur. Basit olarak bunları görebilmek için aşağıdaki komut kullanılabilir.

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar