14 Nisan 2024 Pazar
Ana SayfaPOWERSHELLPowershell ile ExecutionPolicy ?

Powershell ile ExecutionPolicy ?

Merhabalar,

Microsoft’un powershell ile birlikte bir çok yeniliğe izin vermektedir, Windows güvenlik gerekçesi ile güvenli olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Fakat bizim bu işlemler esnasında çalıştırmamız için bir komut dizini ile bize yardımcı olucak bir komut mevcuttur. “Set-ExecutionPolicy” komutu Varsayılan ExecutionPolicy i görüntülemek içinse “Get-ExecutionPolicy” komutu kullanmaktayız.

Varsayılanda “ExecutionPolicy”miz Restricted(kısıtlı) gelmektedir. Kısıtlıdan kasti dış kaynaktan indirdiğiniz ve ya güvenilir bir yayıncı tarafından yayınlanmayan komut dizinidir.

“ExecutionPolicy”de 6 Farklı parametre vardır,

  • Restricted  Varsayılan olarak gelen parametredir. Internetten indirimiş hiç bir Powershell dosyasını çalıştırmaz.
  • Allsigned  Güvenilir yayıncı tarafından imzalanmış Powershell Scriptleri çalıştırmanıza izin verir sadece buna localde yazmış olduğunuz Powershell scriptlerde dahildir.
  • RemoteSigned  Internetten indirilen Powershell Scriptlerin güvenilir bir yayıncı tarafından imzalanmasını gerekirtirir.
  • Unrestricted  Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. İnternetten indirdiğiniz bir Powershell Scriptin kendi bilgisayarınızda çalıştırdığınızda bir onay ister. (Benim ağırlıklı kullandığım)
  • Bypass  Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. Unrestricted dan farkı hiç bir şekilde onay istemez.
  • Undefined  Geçerli ExecutionPolicy i kaldırır. Bu parametre GPO tarafından ayarlanmış ExecutionPolicy e müdahele edemez.

Default olarak “Restricted”in geldiğini söylemiştik uygulamalı olarak bunu bi kontrol etmekte fayda var. Komutumuz Get-ExecutionPolicy


  • Bu parameteriyi değiştirmek için Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy [Restricted,Allsigned,RemoteSigned,Unrestricted,Bypass,Undefined] olarak kullaniyoruz.


Umarım faydalı olmuştur,

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar