22 Mayıs 2024 Çarşamba
Ana SayfaACTIVE DIRECTORYWindows Server 2016 Metadata Cleanup

Windows Server 2016 Metadata Cleanup

Merhaba,

Yapımızda Active Directory’nin olduğu ortamında Bir DC rolü yüklü olan bir sunucuyu Metadata Cleanup komutları ile kaldırma ve temizleme yöntemini göreceğiz. Peki nasıl bir durum olması gerekiyor Metadata Cleanup yapmamız için Şirketinizde Additional DC sunucunuz üzerinde yaşanan donanımsal ya da yazilimsal herhangi bir sorunda bu sunucu üzerindeki Additional DC rolünü kaldırmaniz gerekebilir.Bu yüzden Additional DC’ye erişim sağlamadığınız durumdalar Primary Domain Controller üzerinden Metadata Cleanup yapılır

Active Directory Users and Computer konsolu altinda Domain Contrallers Organize Unit ( OU ) Additional DC olan sunucularınızı göreceksiniz.

Not: Metadata Cleanup ile Domain Controller’ın mevcut ortamdan kaldırılması için öncelikle işlem yapılacak olan DC ‘nin tamamen kapalı olduğundan ve birdaha açılmayacak olmasından emin olunmalı !!


Primary Domain Controller(PDC) sunucusu üzerinde cmd-line ( rus as adminsitrator) açıyoruz.
Kullanacağımız komutlar sırası ile aşağıdaki gibi olup ayrıca ekran görüntülerinden de takip edebilirsiniz.

Ntdsutil
Ntdsutil: Metadata Cleanup
Metadata Cleanup: Connections
Server Connections : Connect to server HQDC1
Server Connections : Quit
Metadata Cleanup: Select Operation Target
Select Operation Target: List Sites
Select Operation Target: Select Site 6 ( Metadata yapılacak olan DC’nin bulunduğu Site seçilir)
Select Operation Target : List Domains
Select Operation Target : Select Domain 0 (Ortamda tek bir forest DC olduğu için 0 )
Select Opeartion Target : List Server in Site
Select Operation Target : Select Server 0 ( Seçilen Site altında Metadata yapılacak DC seçilir )
Select Operation Target : Quit
Metadata Clenaup : Remove Selected Server (Metadata yapılacak DC ile ilgili bilgilendirme çıkıyor,doğru DC ise onaylıyoruz. )Yapılan bu adımlar sonrasında ilgili sunucunun Domain Controller rolü mevcut Active Directory ortamımızdan kaldırılmıştır.

Uygulama Sonrasında Yapılacaklar

Metadata Cleanup işlemi yapıldıktan sonra Site and Services altında ilgili Site’ın içinde DC objesinin silinmiş olması gerekiyor.

Forward Lookup ve Reverse Zone lar içerisindeki “Name Server” kayıtlarından Metadata Cleanup yapılan DC lerin kaldırılması gerekiyor.

Bu doküman Active Directory üzerinde Metadata Cleanup uygulama adımlarını içermektedir. Metadata Cleanup işleminin eksiksiz ve standartlara uygun bir şekilde yapılması amaçlanmıştır.

Bu uygulamanın amacı Active Directory ortamından Domain Controller rolünün çevrimdışı bir şekilde yada çevrimdışı kalmış olan Domain Controller rolünün kaldırılmasıdır.

Metadata cleanup yapılacak olan Domain Controller ‘ın kapalı olduğundan emin olunmadan işlem yapılmamalıdır.Aksi takdirde yapısal sorunlar ile karşılaşılmaktadır

Umarım Faydalı olmuştur

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar