23 Mayıs 2024 Perşembe
Ana SayfaVMWAREvCenter Server Appliance Root Password Reset

vCenter Server Appliance Root Password Reset

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere hepimizin vCenter Server Appliance üzerinde unutulan root hesabının password bilgisini nasıl resetleyeceğimizden bahsedeceğim.

Genellikle ESXI sunucular için root hesabıyla çok fazal işlem yaptığımız daha sık kullanılan password bilgisi aklımızda oluyor. Fakat vCenter Server Appliance sunucusunda root bilgisi ile giriş yapmamız çok nadir bir işlemdir. Genellikle vCenter Server Appliance sunucusunu upgrade etmek istediğimizde karşımıza çıkar ve root ve password bilgisini bize sormaktadır. Şimdi nasıl yapıldığını görelim. İşleme başlamadan önce vCenter Server Appliance sunucumuzun bir snapshot‘unu almakta fayda vardır.

vCenter Server Appliance Sunucusunu restart ediyoruz. Restart esnasında Photon işletim sistemi ekranını görmekteyiz.

Burada “e” tuşuna basmamız gerekmektedir.Bu işlem size GNU GRUB ekranına aktaracaktır.

GNU GRUB ekranına geldik,Şimdi yapmamız gereken klavyedeki kürsör tuşları yardımı ile burada bulunan satırın en sonuna gelmekte ve aşağıdaki parametreyi eklemeniz gerekmektedir.

 rw init=/bin/bash

Yukarıdaki parametreyi ekledikten sonra alt kısımdada belirttiği gibi boot işlemine devam etmek için Ctrl+x veya F10 tuşuna basarak devam edelim.

Benim tercihim F10 oluyor genelde bu işlem sonrası aşağıdaki komut satırına geçiş yapılacaktır.

Aşağıdaki ekranda mount -o remount,rw / komutunu yazmanız gerekmektedir.

Sonrasında yeni bir parola belirlemek için passwd komutunu yazmalısınız bu işlem esnasında 2 defa yeni şifreyi girmenizi istemektedir.

Dosya sisteminden çıkman için unmount / komutunu yazarak
dosya sisteminden çıkış yapıyoruz.

Ve son olarak reboot -f komutunu yazarak sistemimizi reboot ediyoruz.

Artık yeni oluşturmuş olduğunuz root şifresi ile giriş yapabilirsiniz. vCenter Server Appliance şifre resetleme işlemleri bukadardır.

Umarım Faydalı Olmuştur

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

Son Yorumlar