12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaVMWARERestart yapmadan Sccm ile Vmware Tools Güncelleme

Restart yapmadan Sccm ile Vmware Tools Güncelleme

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Bazı sebeplerden dolayı Vmware ortamındaki VM’lerimizin vmtools larını güncellememiz gerekiyor. Bu konu ile ilgili Vmware tools avantajları şeklinden daha önce bir yazı yazmıştım.

Şirketinizin restart politikasına bağlı kalmaksızın Vmware ortamındaki VM’lerin SCCM ile restart yapmadan güncelleyebilirsiniz

Güncelleme yaparken linux vm lerde bugüne kadar reboot ettiğini görmedim ancak windows vm lerde reboot ederek bu iş yapılmaktadır. Bunu vmware update manager ile zamanlanmış görev oluşturarak yapabilirsiniz. Ben SCCM kullanarak ve peşine reboot etmesin parametresini girerek bu işin yapılmasını tercih ediyorum. SCCM e paketi verirken aşağıdaki parametreyi eklediğinizde vm in vmtools unu güncelliyor ve restart etmiyor. Windows vm zaten ortalama 2-3 ayda bir kere windows updatelerden dolayı restart ediliyor. Dolayısı ile birde vmtools update inden dolayı reboot etmemize gerek yok.

Parametre : /S /v”/qn REBOOT=R”

Bunu vcenter ekranından da bir vm de yapabilirsiniz. Vmtools u mount ederken otomatik seçeneğini seçip advanced options kutusuna bu parametreyi verirseniz reboot etmeden vmtools güncellenecektir.

s – silent execution

v – sends all parameters directly to the msi file.

Umarım faydalı olmuştur

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar