27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaWINDOWS SERVERMicrosoft Software Asset Management (SAM)

Microsoft Software Asset Management (SAM)

Microsoft Software Asset Management (SAM)


SAM, şirketinizin satın alma gereksinimlerine dair bilinci artırır ve bu gereksinimleri karşılamak için yazılım satıcılarıyla olan ilişkinizi geliştirir,iyi uygulanmış bir SAM planının sonucunda ortaya çıkan maliyet tasarruflarından faydalanabilirsiniz. Departmanınız, önemli ekonomik kararların birçoğunu almaktadır ve yazılım satın alımına dair belgeler ve yasal sorunların birçoğunu yönetmektedir.

SAM Çalışmasının Yönetim için Avantajları


Yönetim Bölümü için Microsof SAM Çalışması

SAM, şirketinizin varlıklarının nasıl yönetileceği konusunda bilgi sağlar ve geleceği planlarken daha fazla bilgiye dayanan kararlar vermenize yardımcı olur.

Yetersiz lisans süreçlerinden kaynaklanabilecek, yasal yükümlülükleri kontrol etme ve sınırlama.

Kapsamlı, düzenli bir lisans sistemi sayesinde daha hızlı ve sorunsuz şirket birleşmeleri ve satın alımları sağlama.

Hangi varlıklara sahip olduğunuzu tam olarak anlama ve bunların daha iyi bir şekilde kontrol edilmesini sağlama; bu, maliyet, tasarruf, yönetim ve yükümlülük şeffaflığı sağlar.

Kolaylaştırılmış yazılım işlevleri ve mevcut veritabanları hakkında bilgiyle pazara sunma süresini optimize etme.

Şirketinizin varlıkları ve gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinme ve böylelikle hem kısa vadeli, hem de gelecek için kurumunuzun büyümesi için, bilgiye dayanan kararlar ve daha iyi planlar oluşturma.

SAM Çalışmasının Satın Alma için Avantajları


Kurumunuzun hangi yazılımlara ihtiyaç duyduğunu ve hangi yazılımları kullandığını tam olarak öğrenerek,anlaşmalar ve satıcı ilişkilerini en iyi seviyeye çıkarma.

BT varlıklarına ilişkin raporlama, bütçe oluşturma ve satın alma süreçlerini ve ilkelerini büyük oranda basitleştirme.

Mevcut ve gelecekteki iş gereksinimlerigelecekteki yazılım satın alımları için kısa ve uzun vadeli planlama görünürlüğünü artırma.

En uygun toplu lisans sözleşmeleriyle harcamaları en aza indirme, Sadece kullandığınız yazılımlar için ödeme yaparak fazla satın alma riskini azaltma ve böylelikle çok fazla lisans alma hatasından kaynaklanan maliyetleri düşürme.

Şirketinizin yazılım amortisman değerlerini daha iyi bilerek vergi avantajlarından faydalanma.

Yazılım gereksinimlerinin net bir şekilde anlaşılması sayesinde maliyetleri azaltma.

SAM Çalışmasının BT için Avantajları


BT Bölümü için Microsoft SAM Çalışması

SAM, standartlaştırılmış prosedürler ve en iyi uygulamalarla BT departmanınızın operasyonel özelliklerini artırır. SAM, genelde BT profesyonelleri tarafından Microsoft yatırımlarıyla kullanılan Altyapı Optimizasyonuyla uyumlu ilkeler kullanır.

Altyapı Optimizasyonu (IO) ve SAM‘ın bir kurum için yapabileceklerini kimse Bilgi Teknolojisi (IT) departmanından daha iyi anlayamaz. BT departmanı genelde SAM planını oluşturma, sürdürme ve izleme konusunda tüm sorumluluğa sahip olacaktır.

SAM çalışmasının Bilgi Teknolojileri Departmanı (IT)  İçin Avantajları

İyi uygulanmış bir SAM planı, BT maliyetlerini kontrol etmenizi ve gelecekte daha esnek ve hızlı olacak sistemleri genişletmenizi sağlayabilir. SAM, BT departmanınızın aşağıdakileri gerçekleştirmesini sağlayabilir:

İzinsiz yazılım kullanımı veya kullanılabilir güvenlik güncellemeleri hakkında bilgi eksikliği nedeniyle oluşan, ve destek olaylarını azaltan güvenlik risklerini kontrol etme.

Süreçleri kolaylaştırın ve etkili yükseltme planları ve uygulamaları geliştirme.

Doğru verilerle BT varlıklarının değerini gösterme.

Gelecekteki gereksinimlere kolayca uyarlanabilen esnek ve hızlı BT sistemleriyle işletme altyapınızı genişletme.

Yazılım Varlık Yönetimi Durumu

1. SAM ile İyi kurumsal yönetim

Etkili kurumsal yönetim iki temel adımla başlar: işletmenizin karşısındaki riskleri tespit etmek ve bir etkiye sahip olmadan önce bu riskleri kontrol etmek ve hafifletmek. SAM, yazılım yönetimiyle (veya böyle bir yönetimin bulunmamasıyla) ilişkili iş ve uyumluluk risklerini tespit etmenizi ve bu varlıkların kurum bütününde tutarlı yönetimini sağlayan tanımlı bir “en iyi uygulamalar” seti oluşturmanızı sağlar.

2. SAM ile Artan çalışan memnuniyeti

İyi bir SAM planı çalışanlarınıza, işlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları doğru araçları sağlayacaktır. Olması gerektiği gibi çalışan sorunsuz yazılım ve BT sistemleri, daha yüksek verimliliğin yanı sıra genel olarak daha iyi çalışan morali de sağlayacaktır.

3. SAM ile Sorunsuz işlemler

Tüm kurumunuz SAM ile daha iyi çalışır. SAM, başlangıçta karmaşıklığı önlemek için daha iyi bir otomasyon sağlayarak ve süreçleri otomatikleştirerek, yazılım ve BT kaynaklarınızı optimize eder ve işletmenizi yürütmenize odaklanmanızı sağlar. Altyapı Optimizasyonu, işletmenizin yönetilmeyen reaktif bir durumdan, proaktif, optimize ve dinamik bir duruma geçmesini sağlayabilir. Ayrıca yazılımlarınızın sahte değil orijinal olduğunu bilmenin huzurunu da yaşayacaksınız. Bu, BT sistemleri ve genel işlerinizi olumsuz yönde etkileyebilecek sahte yazılımların sağlayamayacağı ek bir güvenlik ve verimlilik katmanı sağlar.

4. SAM ile İsraf ve fazlalığı azaltın/ortadan kaldırın

Çakışan, entegre olmamış ve güncelliğini yitirmiş uygulamaların yönetimi daha güçtür. SAM, yazılım varlıklarınızdan en iyi şekilde faydalanmanızı ve sadece kullandığınız yazılımlar için ödeme yapmanız amacıyla sizlere gereken bilgileri sağlar. Kapsamlı ve sürekli inceleme, yazılım çakışmalarını ve artık kullanılmayan ve kullanımdan kaldırılabilecek yazılımları gösterebilir. Dolayısıyla SAM, artık kullanmadığınız yazılımlar için bakım planlarınızı ve ek ücretleri azaltmanızı/ortadan kaldırmanızı sağlar.

*Yazılımları aktarmadan önce mutlaka lisans sözleşmelerinizi kontrol edin. Bazı lisans sözleşmeleri yazılımın aktarımını veya tekrar kullanımını kısıtlayabilir.

5. SAM ile Daha iyi bir pazar konumu

SAM, işletmenizin pazarda ihtiyaç duyduğu rekabet avantajını sağlayabilir. Güncel lisans ve kapsamlı belgelenmiş ortam kitaplığı, hem günlük etkinliklerde, hem de şirket birleşmesi veya satın alımı gibi durumlarda kurum bütününde daha hızlı, kolay süreçler ve düzenlenmiş yazılım işlevleri sağlayabilir.

6. SAM ile Daha uzun vadeli iş değeri

SAM uygulamak, değişen iş koşullarında kaynakları stratejik bir şekilde kullanmanızı sağlayarak kurumunuzun hızını artırabilir ve gelecekteki değerini geliştirebilir. Tutarlı ve etkili SAM uygulamaları sayesinde işletmeniz daha verimli olur ve pazar koşullarına ve fırsatlara daha hızlı yanıt verebilir. SAM planınızdaki en iyi uygulamaları takip etmek, karar alma süreci için daha iyi bilgi ve daha yüksek düzeyde operasyonel mükemmeliyet sağlar ve böylelikle kurumunuzun uzun vadeli iş değerini geliştirir.

7. SAM ile Gelecek için esneklik

SAM, gelecekteki yazılım gereksinimleriniz için daha iyi bilgi sağlar ve büyümeniz için ölçeklendirilebilir bir temel sunar. SAM sayesinde, tüm yeni yazılımlar ve güncellemeleri satın almak yerine, hangi yazılımların ne zaman gerekeceğine tam olarak karar verebileceksiniz. SAM ile gelecekteki gereksinimlerinizi şimdiden planlayabilirsiniz..

https://www.microsoft.com/tr-tr/sam/

Ömer Koçyiğit | IT Blog
Ömer Koçyiğit | IT Bloghttps://www.omerkocyigit.com
İstanbul Doğumluyum, 17+ yıldır Bilgi Teknolojileri sektörü içerisindeyim. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Bölümü, Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri (Yüksek Lisans) bölümünden mezun oldum.
BENZER YAZILAR

Popüler Yazılar

Son Yorumlar